Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Dąbrowie Górniczej

Standardy Ochrony Małoletnich wersja skrócona

Załącznik 2 do zarządzenia

w sprawie przyjęcia Standardów Ochrony Małoletnich

 

 

Standardy ochrony małoletnich w Placówkach Opiekuńczo-Wychowawczych w Dąbrowie Górniczej (wersja skrócona - dla dzieci)

 

Wprowadzenie

Ochrona małoletnichstanowi fundamentalny obowiązek społeczny i prawny, którego celem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa, wsparcia oraz odpowiednich warunków rozwoju fizycznego, emocjonalnego i intelektualnego. W tym celu opracowano zestaw standardów ochrony małoletnich, które maja na celu zapobieganie wszelkim formą wykorzystywania, krzywdzenia oraz zapewnienie im opieki na różnych płaszczyznach życia. Bezpieczne relacje personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników. Pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, praktykantów oraz wolontariuszy. Każdy z nich powinien traktować Was z należytym szacunkiem oraz uwzględniać Wasze potrzeby.

 

Objaśnienie terminów

 

 

Rozpoznanie oraz reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

Wszyscy pracownicy placówek w ramach wykonywanych obowiązków są zobowiązani zwracać uwagę kiedy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda.

Formami przemocy mogą być:

Przemoc fizyczna – naruszanie nietykalności fizycznej np.:

popychanie, szarpanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami

Przemoc psychiczna – naruszanie godności osobistej np.:

poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, wyzywanie, wyśmiewanie, odtrącanie dziecka, wciąganie dziecka w konflikty dorosłych, wytykanie z powodu odmienności

Wykorzystanie seksualne naruszanie intymności np.:

naruszenie sfery intymnej dziecka, zmuszanie do oglądanie nagich osób, robienie zdjęć lub filmów z udziałem dziecka bez odzieży.

Zaniedbywanie – naruszanie zaniedbywania obowiązku do opieki np.:

niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych dziecka lub nie respektowanie jego podstawowych praw (niedożywienie, ubiór nieadekwatny do pory roku, zaniedbanie higieniczne, pozostawanie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych, nie dbanie o higienę snu i odpoczynku, nie posyłanie dziecka do szkoły, nie zapewnia dziecku opieki lekarskiej).

 

Przemocy możecie doświadczyć ze strony innych wychowanków, rodziców lub opiekunów, osób trzecich.

 

Zasady bezpiecznych relacji

 

Relacje personelu z dziećmi

 

Zachowania niedozwolone wobec małoletnich

 

 

Zasady bezpiecznych relacji dziecko - dziecko

 

 

Postępowanie w przypadku przemocy wobec dziecka

W przypadku doświadczenia jakiejkolwiek z wyżej wymienionych form przemocy ze strony osób dorosłych lub innych dzieci zawiadom wychowawcę, pedagoga/psychologa, dyrektora placówki. Wówczas na podstawie Twojego zgłoszenia sytuacji zostanie podjęte odpowiednie działanie.

 

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 304 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1375 ze zm.) instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa. Zawiadomienie o przestępstwie lub własne dane świadczące o popełnieniu takiego przestępstwa, co do którego obowiązkowe jest prowadzenie śledztwa przez prokuratora, Policja przekazuje wraz z zebranym materiałem niezwłocznie prokuratorowi.

 

 

Ochrona wizerunku dziecka

 

Dostęp dzieci do internetu

Placówki, zapewniają Ci dostęp do Internetu, jednocześnie podejmują działania zabezpieczające dostępem do treści, które mogą być dla Ciebie nieodpowiednie i w sposób negatywny wpływać na Twój rozwój.

 

Zasady bezpiecznego korzystania z internetu i mediów

elektronicznych

 

Bezpieczne korzystanie z internetu obejmuje następujące zasady

 

Standardy ochrony małoletnich stanowią kompleksowy zestaw wytycznych mających na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży odpowiednich warunków do zdrowego rozwoju oraz ochronę przed wszelkimi formami krzywdzenia i wykorzystywania. Ich skuteczne wdrożenie wymaga zaangażowania społecznego, edukacji oraz ścisłej współpracy pomiędzy różnymi instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz dobra małoletnich.

 

 

PAMIĘTAJ !!!

KAŻDY ma prawo do poszanowania swojej godności

JEŚLI sam/a doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia

innego ucznia to NATYCHMIAST

powiedz o tym komuś dorosłemu:

dyrektorowi placówek

wychowawcy

psychologowi

pedagogowi

innemu dorosłemu obecnemu na terenie placówki.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00

Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna: 22 425 98 48