MIESZKANIE RODZINKOWE AMSTERDAM O NAS

 

NASZA HISTORIA

            "Rodzinka Amsterdam", którą tworzymy, brała udział w projekcie "Mam marzenia". Powstał on w momencie, kiedy trzy saloniki zostały odnowione i powieszono w nich obrazy przedstawiające: Wenecję, Paryż i Amsterdam. Pracowaliśmy nad tym, aby poznać państwa reprezentowane przez te miasta.
Nasza "rodzinka" zapoznawała się z geografią, kulturą, językiem, uprawianymi dyscyplinami sportu, specyfiką państwa, którego obraz wisi w salonie. Kulminacją tego projektu miał być wyjazd każdej grupy rodzinkowej do miejsca widocznego na obrazie. Dotychczas udało się spełnić marzenie naszej rodzinki, gdyż w grudniu 2009 r. odwiedziliśmy stolicę Holandii.


Salon

Salon

Salon

Amsterdam

            Początki miasta sięgają XIII wieku. Uprawa ziemi, ze względu na liczne powodzie, była tu prawie niemożliwa, w związku z tym mieszkańcy zaczęli zajmować się rybołówstwem i żeglugą – zatoka szybko przekształcała się w port handlowy.


rower


Herb Amsterdamu to trzy krzyże św. Andrzeja jeden pod drugim, takie same krzyże znajdują się na fladze miasta tyle, że tam ustawione są one poziomo. Znaczenie tych krzyży nie jest jasne, jednak historycy podejrzewają, iż mają one symbolizować trzy plagi, jakie dotknęły Amsterdam – wodę, ogień i dżumę.

Amsterdam znany jest również wszystkim z piłki nożnej i klubu sportowego Ajax, w którym grał i odnosił największe sukcesy w latach 70. Johan Cruijff. W 1995 roku Ajax zdobył puchar Ligi Mistrzów. Od 1996 roku Ajax może poszczycić się nowym nowoczesnym stadionem – Amsterdam ArenA – z ponad 50 000 miejsc.


stadion