MIESZKANIE RODZINKOWE WENECJA O NAS


Wenecja to miasto i gmina na północy Włoch  nad Adriatykiem. Ludność: 266 tys. mieszkańców, w tym na wyspie ok. 60 tys. mieszkańców.


gondola

Miasto na wyspie zostało założone w 452 roku przez uciekinierów przed barbarzyńskim plemieniem Hunów. Choć później znalazło się w strefie wpływów Bizancjum, zdołało uzyskać niezależność. Wenecja była państwem-miastem, na wzór greckich polis, jej ustrojem była republika. Głową państwa był doża (książę) Wenecji , teoretycznie nieusuwalny, wybierany w wyborach przez miejską arystokrację, sprawujący funkcję dożywotnio, jednak w praktyce często zmuszany do ustąpienia.

 

Zainteresowania polityczne Republiki Weneckiej koncentrowały się wokół wschodniej części Morza Śródziemnego. Wenecja kontrolowała wybrzeża Adriatyku, Wyspy Egejskie, Kretę, Cypr, Korfu i inne wyspy.

Patronem miasta jest święty Marek. W  bazylice jego imienia złożone są jego (oraz innych świętych) relikwie.

Światową popularność zyskał karnawał  wenecki. Istotnym elementem ubioru bawiących się są maski. W Wenecji odbywa się ważny festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej. Obecnie Wenecja jest ustawicznie podtapiana. Stare budynki, atakowane przez zanieczyszczone morze, ulegają zniszczeniu.


maski

Historyczna część Wenecji pełni głównie funkcje turystyczne. Większość mieszkańców (ponad 200 000) zamieszkuje w położonym na stałym lądzie Mestre, które formalnie jest dzielnicą Wenecji, w samej Wenecji zamieszkuje zaledwie około 50 000 ludzi, liczba Wenecjan spada, ponieważ ceny mieszkań rosną i wielu mieszkańców nie stać na opłaty co zmusza ich do przeprowadzki.


gondola


W mieszkaniu rodzinkowym "Wenecja" mieszka obecnie dziesięciu wychowanków, są to: Hubert, Kinga, Grzegorz i Krzysztof (rodzeństwo), Weronika, Wiktoria i Grzegorz(rodzeństwo) oraz Kacper i najstarszy Grzegorz. Przedział wiekowy dzieci zamieszkujących w naszej rodzince wynosi 4 – 17 lat. Nasze pociechy chętnie uczestniczą w różnego typu zajęciach. Największą popularnością cieszą się zajęcia sportowe oraz filmowe Realizujemy na bieżąco programy socjoterapeutyczne: jesteśmy rodzinką, spotkania z Harrym Potterem oraz inne: Bezpieczeństwo wokół nas oraz Salomon. Poniżej przedstawiamy zdjęcia naszych pociech.